Aniołowie

wtorek, 3 lutego 2015

Zmiany dotyczące subwencji

Idą zmiany..na lepsze. Do tej pory zwiększona subwencja oświatowa trafiała przeważnie nie tam gdzie brak. Ponieważ sama nie umiem tego odpowiednio ubrac w słowa zapożyczę je z tej strony.

"zgodnie z ar. 32 Ustawy  z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej  w bieżącym roku samorządy będą musiały przeznaczyć na edukację specjalną we wszystkich typach szkół i przedszkoli kwotę nie mniejszą niż środki przekazane z budżetu państwa z tytułu dodatkowych wag subwencyjnych.
Samorządy będą musiały skrupulatnie rozliczyć się z wydatkowania dodatkowej subwencji, a środki spożytkowane niezgodnie z przeznaczeniem będą musiały zostać zwrócone do budżetu państwa.

Nowe przepisy oznaczają ogromną zmianę w finansowaniu edukacji dzieci z niepełnosprawnościami i finansowaniu ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Do tej pory środki z dodatkowych wag subwencyjnych, naliczane z tytułu niepełnosprawności, trafiały do „ogólnej” puli i służyły najczęściej pokryciu wszystkich wydatków oświatowych samorządu. W tym roku będą one mogły być wydane tylko na organizację realizację zadań wymagających specjalnej organizacji nauki i metod pracy i trafią do puli „specjalne potrzeby edukacyjne”.

Zmiana przepisów nie oznacza, że subwencja w każdym samorządzie „będzie szła za dzieckiem”, ale w części gmin nowe regulacje bezpośrednio wymuszą przekazanie większej części lub całości środków do szkół i przedszkoli, w których uczą się niepełnosprawne dzieci. Szczególnie w sytuacji, gdy w danej gminie jest kilkoro, kilkanaścioro dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego – albo wpływy z tytułu dodatkowych wag subwencyjnych będą przeznaczone na realizację ich potrzeb, albo samorząd będzie musiał je zwrócić."

"Do 30 marca 2015 r. Rady Gmin i Powiatów mają powinny uchwalić zmiany w budżetach samorządowych, które będą realizowały przepisy art. 32 ustawy okołobudżetowej na 2015r. Samorządy muszą w uchwałach określić, jakie kwoty otrzymują z budżetu państwa z tytułu zwiększonych wag subwencyjnych i jak te środki będą wydatkowane.
Zachęcamy tych wszystkich rodziców, którzy uważają, że specjalne potrzeby edukacyjne ich dzieci nie są w pełni zaspokojone, do monitorowania projektów zmian w uchwałach budżetowych miast, gmin i powiatów."
Cóż za szczęśliwy zbieg okoliczności że mieszkam właśnie w takiej gminie. W takiej gdzie nie ma szkoły integracyjnej a dzieci z orzeczeniami o KS jak na lekarstwo.
Na moich chłopców samorząd rocznie otrzymuje 150 tyś zł. Hmm tylko ja nie bardzo widzę wydatkowania tej kwoty. O ile Mateo i Miłosz są dość dobrze zaopiekowani, o tyle pieniądze Jakuba przepadają w czeluściach kieszeni samorządu. Nie sądze że dwie godziny rewalidacji i godzinka psychologa tygodniowo kosztuje 5tys.
 Tak więc kochani 1 kwietnia ruszamy sprawdzać budżet swoich gmin, miast. I ostro dopominac się o swoje. Bo jesli my rodzice tego nie dopilnujemy to dalej się nic nie zmieni.

1 komentarz:

  1. Ja już pytam "swojego" nowego wójta czy w związku z nowymi przepisami będą zwolnienia grupowe w urzędzie gminy ;)

    OdpowiedzUsuń