Potocznie WWR. To zajęcia wspomagające rozwój dziecka zagrożonego rozwinięciem się i pogłębianiem niepełnosprawności. Udział w takich zajęciach jest bezpłatny Odbywa się na podstawie opinii wydawanej przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Zajęcia należą się dzieciom z diagnozą od momentu wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w klasie 1szej. Wczesne wpomaganie finansowane jest z budżetu państwa. Na rok 2014 jest to ok 4400zł.
Wczesne wspomaganie rozwoju to stymulowanie dziecka w następujących obszarach:
• rozwój motoryczny – zajęcia rehabilitacyjne,
• stymulacja polisensoryczna – terapia integracji sensorycznej, zajęcia w sali
doświadczania świata,
• rozwój mowy, komunikacji i języka – terapia logopedyczna, neurologopedyczna,
wprowadzanie i wspomaganie alternatywnych form komunikacji,
• orientacja/poruszanie się w przestrzeni,
• usprawnianie widzenia, słuchu, samoobsługa,
• relacje społeczne.
Zajęcia sa przyznawane godzinowo. I tak na miesiąc mozna uzyskać od 4-8 godz miesięcznie. Praktycznie każde miasto ma swoje placówki gdzie można WWR realizować.
Żródło. Poradnik pomocdlarodzicow.pl
Nie tylko dzieci dotknięte niepełnosprawnością, czy też jej rozwinięciem, ale na taką pomoc mogą liczyć także te, które posiadają deficyty w rozwoju względem swojego wieku i rówieśników. Nie trzeba posiadać orzeczenia o niepełnosprawności.
OdpowiedzUsuńTeoretycznie tak Balbina. Jednak rzeczywistość niekiedy okazuje się zupełnie inna. Są poradnie w Polsce które bez diagnozy lub orzeczenia WWR nie wydadzą i tak było w naszym wypadku gdy bezskutecznie szukałam pomocy dla Mateo. Dopiero diagnoza otworzyła nam te furtkę. A tak być nie powinno
UsuńWiem, że z tymi poradniami jest cyrk na kółkach, ale rodzice muszą wiedzieć, że brak orzeczenia o niepełnosprawności nie zamyka drogi do WWR, bo generalnie to są dwie zupełnie odrębne sprawy. Mój ma WWR ze względu na opóźniony rozwój mowy i tylko tyle. Droga była od pediatry- skierowanie do poradni pedagogiczno-psychologicznej, tam odpowiednie druczki do wypełnienia (powrót do pediatry) i konsultacje z psychologiem i ich pediatrą, na orzeczenie czekaliśmy 3 tygodnie. Niestety na zajęcia z logopedą nie doczekaliśmy się, bo nawet zapisów nie prowadzili, ale w tym roku udało nam się dostać do prywatnej poradni, która realizuje WWR i nie będziemy nic dopłacać. Mamy mieć logopedę i pedagoga, na szczęście największa pracę już mamy za sobą.
Usuńi to miałam na mysli pisząć zagrożenie rozwinięcia się niepełnosprawności. Bo z rzadka ppp daje wwr bez diagnozy tylko tak jak byc powinno, z zagrożeni,,
Usuń