Aniołowie

poniedziałek, 29 września 2014

Wczesne wspomaganie rozwoju

Potocznie WWR. To zajęcia wspomagające rozwój dziecka zagrożonego rozwinięciem się i pogłębianiem niepełnosprawności. Udział w takich zajęciach jest bezpłatny Odbywa się na podstawie opinii wydawanej przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Zajęcia należą się dzieciom z diagnozą od momentu wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w klasie 1szej. Wczesne wpomaganie finansowane jest z budżetu państwa. Na rok 2014 jest to ok 4400zł. 
Wczesne wspomaganie rozwoju to stymulowanie dziecka w następujących obszarach:
• rozwój motoryczny – zajęcia rehabilitacyjne,
• stymulacja polisensoryczna – terapia integracji sensorycznej, zajęcia w sali 
doświadczania świata,
• rozwój mowy, komunikacji i języka – terapia logopedyczna, neurologopedyczna, 
wprowadzanie i wspomaganie alternatywnych form komunikacji,
• orientacja/poruszanie się w przestrzeni, 
• usprawnianie widzenia, słuchu, samoobsługa, 
• relacje społeczne.
Zajęcia sa przyznawane godzinowo. I tak na miesiąc mozna uzyskać od 4-8 godz miesięcznie. Praktycznie każde miasto ma swoje placówki gdzie można WWR realizować.

Żródło. Poradnik pomocdlarodzicow.pl

4 komentarze:

  1. Nie tylko dzieci dotknięte niepełnosprawnością, czy też jej rozwinięciem, ale na taką pomoc mogą liczyć także te, które posiadają deficyty w rozwoju względem swojego wieku i rówieśników. Nie trzeba posiadać orzeczenia o niepełnosprawności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie tak Balbina. Jednak rzeczywistość niekiedy okazuje się zupełnie inna. Są poradnie w Polsce które bez diagnozy lub orzeczenia WWR nie wydadzą i tak było w naszym wypadku gdy bezskutecznie szukałam pomocy dla Mateo. Dopiero diagnoza otworzyła nam te furtkę. A tak być nie powinno

      Usuń
    2. Wiem, że z tymi poradniami jest cyrk na kółkach, ale rodzice muszą wiedzieć, że brak orzeczenia o niepełnosprawności nie zamyka drogi do WWR, bo generalnie to są dwie zupełnie odrębne sprawy. Mój ma WWR ze względu na opóźniony rozwój mowy i tylko tyle. Droga była od pediatry- skierowanie do poradni pedagogiczno-psychologicznej, tam odpowiednie druczki do wypełnienia (powrót do pediatry) i konsultacje z psychologiem i ich pediatrą, na orzeczenie czekaliśmy 3 tygodnie. Niestety na zajęcia z logopedą nie doczekaliśmy się, bo nawet zapisów nie prowadzili, ale w tym roku udało nam się dostać do prywatnej poradni, która realizuje WWR i nie będziemy nic dopłacać. Mamy mieć logopedę i pedagoga, na szczęście największa pracę już mamy za sobą.

      Usuń
    3. i to miałam na mysli pisząć zagrożenie rozwinięcia się niepełnosprawności. Bo z rzadka ppp daje wwr bez diagnozy tylko tak jak byc powinno, z zagrożeni,,

      Usuń